Nebbi Diocese

Welcome to Nebbi Catholic diocese! Find on this website information about the history of the diocese, its bishop, the main functions in the diocese, diocesan statistics, religious communities of men and women with their respective addresses, other institutions including seminaries, catechetical centre, hospitals and health centres, parishes, centres with resident priests, diocesan and relgious priests with their dates of ordination.

HISTORY

The Catholic faith infiltrated Northern Uganda through the work of one of the Verona Fathers; Bishop Daniel Comboni who became the Apostolic Vicar of Khartoum in the Vicariate of Central Africa (in December 1877).After his death in 1881, the Combonimissionaries continued with the work under Bishop Xavier Francis Geyer moving southwards from Bahrel Ghazal through Gondokoro, Nimule until they arrived in Pakwach on the 2nd February 1910. At Nimule on the Uganda-Sudan boarders, they were not allowed to enter Uganda as they could not produce an entry permit except a recommendation from the Governor General of Sudan.

The Catholic Diocese of Nebbi was erected by Pope John Paul II on 25th February, 1996 under the patronage of Immaculate Heart of Mary. Its first ordinary was the Rt. Rev. John Baptist Odama, who received his Episcopal Ordination on 26th May 1996. He worked in Nebbi diocese until 1999 when he became the first Archbishop in the Ecclesiastical Province of Gulu Archdiocese. This province covers the dioceses of Gulu Archdiocese, Nebbi, Arua and Lira.  Nebbi Catholic Diocese was curved from the whole of the West Nile Region. Geographically, Nebbi Catholic Diocese covers a total land area of 5098 square kilometers in the then districts of Nebbi, Zombo, and some parts of Arua such as Rhinocamp, MadiOkolo and Rigbo.

The Catholic Diocese of Nebbi was erected by Pope John Paul II on 15th March 1996 with Rt. Rev John Baptist Odama as the first Bishop. Until that day, all the parishes of the diocese belonged to Arua Diocese.

ORDINARY

The Rt.Rev.Sanctus Lino Wanok

The Rt. Rev. Sanctus Lino Wanok was born on 7th April 1957, at Ukuru Pamach village in Zombo district, West Nile region in Warr parish, Nebbi Catholic Diocese. He was ordained deacon on 31st August 1986 at Ediofe Parish, and ordained Priestly on 27/09/1986 at Warr Parish by Bishop Fred Drandua.

From 2005 to the time of his election as bishop, he was the Vicar General of Nebbi Catholic Diocese. On 08/02/2011 the His Holiness Pope Benedict XV1 elected him as the third Bishop of Nebbi Catholic Diocese.

ADDRESS:
Bishop’s House
Nebbi Catholic Diocese,
P.O.Box 88, Nebbi, Uganda.
cellphones: +256 772854368/755854368/703587420
E-mail:: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Vicar General: +256 772418298/ +256 751122237
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Chancellor:Phones: +256 773363991
E-mail:: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Pastoral Coordinator
Phone: +256 772316749 +256 753316749
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

THE EMERITUS

The Right Rev. Martin Luluga was born on 1st March 1933 at Lodonga Parish, Arua Diocese. He was ordained priest on 1st June 1963. He was ordained Auxiliary Bishop of Gulu on 11th January 1987. Became Administrator of Gulu in 1988 and was confirmed as Ordinary of Gulu on 22nd February 1990. He was installed as Bishop of Gulu on 12th April 1990. On 2nd January 1999, Bishop Martin Luluga was transferred to Nebbi Catholic Diocese. He was installed as Bishop of Nebbi Catholic Diocese on 18th April 1999.


ADDRESS:
Bishop’s House
P.O. Box 88,
NEBBI-UGANDA
Tel: +256 772 517368

Statistics

Functions

Parishes

Priests

Catholic Founded Schools

Health Units

Religious Communities

 

Hits: 6011

Quick Contact

Please, enter your name
Please, enter your phone number
Please, enter your e-mail address Mail address is not not valid
Please, enter your message